سئو تصویر چیست؟

سئو تصویر چیست

سئو تصویر به معنی بهینه سازی تصاویر ثبت شده در وب سایت مناسب با قوانین گوگل می باشد. که این قوانین اصرار بر این موضوع دارند که تصاویری که در وبسایت کار می‌شوند باید به شیوه بهینه سازی شده و دارای حجم مناسب باشند، تصاویر قطعآ باید دارای خصوصیت متن جایگزین یا ویژگی Alt باشند، و …که ما این شاخص ها را برای تصاویر وب سایت خود بررسی میکنیم تا امتیاز سئو آن ها افزایش یابد و در صفحات اول گوگل نشان داده شوند.

اگر شما همین لحظه یک موضوعی را در موتور جستجوی گوگل به عنوان نمونه جستجو کنید مثل آموزش طراحی سایت، مشاهده می‌کنید در موتور جستجوی گوگل بیشتر سایت هایی که در قسمت ALL مشاهده می کنید در قسمت Image هم تصاویر موجود در صفحات سایت آن ها افزایش یافته است و در این قسمت هم ورودی بالایی را جذب می کنند که این امر موجب پیشرفت سئوی صفحات این سایت ها شده است.

اهمیت استفاده از تصاویر در سایت ها

بر پایه مطالعات انجام شده افراد آنچه را که میبینند بسیار بیشتر از آنچه شنیده اند به خاطر می آورند همچنین مغز انسان میتواند تصاویر را در مدت زمان کمتری ویرایش کند. به همین علت تصاویر به عنوان یک وسیله ارتباطی بسیار مهم و قوی در سطح گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند، می توان یکی از بااهمیت ترین دلایل استفاده وسیع از تصاویر را این موضوع دانست که تصاویر در همه دنیا با هر زبانی قابل درک و فهم هستند وب سایت ها تصاویر را برای مقاصد متعددی مورد استفاده قرار می دهند.

تصاویر استفاده شده در وب سایت ها اضافه بر جلب توجه کاربران می توانند بدون اینکه هیچ توضیح اضافه ای در مورد آنها نوشته شود پیام های پیچیده زیادی را در یک لحظه به بیننده انتقال میدهند. برای مثال بازدید کنندگان سایت با دیدن تصویر یک محصول می توانند بسیاری از ویژگی ها و کاربردهای آن را سریع مشاهده کنند. درحال حاضر تصاویر در هر وب سایت نقش و جایگاه به سزایی و غیر قابل انکاری دارند و بیشتر به عنوان یک ابزار انتقال داده ها مورد استفاده قرار می گیرند.

سئو تصاویر

چگونه تصاویرمان را سئو کنیم؟

 • انتخاب تصویر درست

           قبل از هر اقدامی در زمینه سئو تصاویر، اول باید مناسب ترین عکس را برای پیج یا محتوای سایت خود بیابید. گوگل این قابلیت را دارد تا به آسانی تصاویر را پردازش کند. او می تواند رنگ های استفاده شده در تصویر، کپی رایت های عکس ها، نوشته های داخل تصویر و … را به خوبی تشخیص بدهد.

 • انتخاب فرمت و اندازه مناسب برای تصاویر

          در مرحله نخست از سئو عکس، باید یک قالب مناسب برای آن انتخاب کنید. خوب است تصاویر در اندازه بزرگ را به فرمت JPEG و تصاویر با پس زمینه شفاف را به فرمت PNG سیو کنید. و پیشنهاد می کنیم همه ی عکس هایی که قصد دارید در سایت خود بارگذاری کنید را به حالت Webp سیو کنید. برای این کار لازم است تصویر را در فتوشاپ باز کرده، از قسمت ” file ”  گزینه ” save as for web ”  را انتخاب کنید

 • سایز استاندارد عکس برای سایت

         غالبآ برای سایت ها اندازه خاصی در نظر گرفته نشده است. برای سایت های فروشگاهی ابعاد مربعی برای نمایش محصولات در نظر گرفته می شود که پیشنهاد می شود ابعاد ۶۸۰ در ۶۸۰ یا ۶۰۰ در ۶۰۰ پیکسل را انتخاب نمایید. اندازه های کمتر هم می توان استفاده کرد اما امکان داردکیفیت تصویر را کم کند. بهترین ابعاد برای تصاویر محصولات ۶۸۰ در ۶۸۰ و در مقالات برای تصاویر مهم ۱۲۰۰ در ۸۰۰ و تصاویر عادی مانند شاخص ۸۰۰ در ۶۰۰ است. برای کاهش حجم عکس از ابعاد ۶۰۰ در ۴۰۰ نیز می توانید استفاده نمایید. تصاویر اصلی مقالات آکادمی پاراگراف ۶۰۰ در ۴۰۰ هستند.

 • انتخاب نام تصویر مربوطه

          قوانین گوگل بر پایه ملاک های متنوعی یک تصویر را در نتایج خود نشان می دهند، اما یکی از مهمترین معیارها، نامی است که برای آن تصویر گذاشته شده است.
          اما نام یک عکس باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟ در سئو تصویر، اسمی که انتخاب می کنید باید شامل کلمه کلیدی مرتبط با صفحه سایت باشد؛ باید اسم عکس را انگلیسی انتخاب کنید.

 • استفاده از متن جایگزین یا آلت تصویر

           یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که در اصول سئو تصاویر باید به آن توجه کنید، انتخاب متن جایگزین یا متن ALT تصاویر است. متن جایگزین در حقیقت یک عبارت توصیفی است که نمایانگر محتوای تصویر خواهد بود. این متن در قطعه کدهای مربوط به عکس و در سایت جایگزین میشوند

مختصری راجع به تگ Alt

تصاویر یکی از راه‌های مؤثر در بهبود سئوی وب‌سایت شما بشمارمی آیند.  استفاده از تصاویر جذاب نه تنها به دیده شدن محتوای شما توسط کاربر کمک می‌کند، بلکه قادر است ترافیک خوبی را نیز به سمت سایت شما برساند.

در همه تصاویر به کار رفته در یک وب‌سایت، تگ Alt نشان دهنده موضوعی است که از تصویر برداشت می‌شود. این تگ می‌تواند به عنوان متنی جایگزین برای تصاویر در زمان خطا در بارگذاری نیز مورد استفاده قرار گیرد تا کاربران در صورت عدم نمایش تصویر، از مفهوم و عملکرد آن مطلع شوند.

افزون بر این، مرورگرها توانایی دارند که غالبآ افراد نابینا یا دارای اختلال بینایی برای شنیدن مطالب آنلاین از آن استفاده می‌کنند. خواندن این تگ‌ها توسط مرورگر، انتقال مفهوم و محتوای تصاویر را برای این افراد امکان ‌پذیر می‌کند. اما این تنها کاربرد تگ Alt نیست!

 • ویرایش Exif تصاویر 

         داده‌های Exif یک خزانه طلا نهفته در داخل تصاویر دیجیتال هستند. این داده‌ها شامل جزئیاتی مانند تنظیمات دوربین، نوردهی، تاریخ و مکان هستند و یک چشم‌انداز جامع از شرایطی که عکس گرفته شده را ارائه می‌دهند. فهم دقیق از پیچیدگی‌های داده‌های Exif اولین گام به سوی بهره‌مندی کامل از این داده‌هاست.

         مسلط شدن بر ویرایش داده‌های Exif نه تنها به عنوان یک ابزار برای بهبود و شخصی‌سازی روایت‌های تصویری برای عکاسان و خالقان محتوا موثر است، بلکه نقش حیاتی در حفظ اصالت، اطمینان از نسبت صحیح و حفاظت از حریم خصوصی در دنیای تصاویر دیجیتال را ایفا می‌کند.

         هنر ویرایش داده‌های Exif یک مهارت قدرتمند است که عکاسان و خالقان محتوا می‌توانند از آن برای بهبود کار خود بهره‌مند شوند. فراتر از تنظیمات فنی، این به یک ابزار برای حفظ اصالت، اطمینان از نسبت صحیح، و هماهنگی با انجمن بین حفظ ویرایش برای بهبود نقشی که این داده‌ها در داستان‌گویی تصویری ایفا می‌کنند، تبدیل می‌شود. در حالی که در دنیای دیجیتال به تداوم در تجربیات تصویری غرق می‌شویم، مسلط شدن بر جزئیات ویرایش داده‌های Exif به عنوان یک جنبه اساسی از داستان‌گویی تصویری مسئولانه و خلاقانه به نمایش می‌آید. برای ویرایش این داه ها می توانید از طریق سایت زیر اقدام کنید.

jimpl.com: این وب‌سایت دارای یک رابط کاربری ساده و آسان برای استفاده است. 

pixelpeeper.com: این وب‌سایت توانایی مقایسه داده‌های EXIF دو تصویر. که در آن می‌توانید سوال بپرسید و پاسخ‌ سوالات خود را دریافت کنید.

سئو عکس در وردپرس

 • انتخاب عنوان مناسب برای تصویر

           از دیگر مواردی که باید در اصول سئو عکس به آن دقت میشود ، انتخاب عنوان درست برای تصاویر است. تصاویر با دقت به نوع سیستم مدیریت محتوای سایت شما، امکان دارد در صفحات یا زیر عکس نمایش داده شود. در هر صورت بهتر است این گزینه را نیز پر کنید.

 • فعالسازی قابلیت لیزی لود

  تکنیک دیگری که برای سئو تصاویر وردپرس می توانید انجام دهید، قابلیت لود تنبل می باشد. پس از آنکه تصاویر خود را در سایت بارگذاری کردید، بهتر است خاصیت لود تنبل یا lazy load را فعال کنید. منظور از خاصیت لود تنبل این است که تصاویر زمانی برای کاربر دانلود می شوند، که کاربر با اسکرول به سمت پایین صفحه رفته و تصاویر را مشاهده کند.

لیزی لود یا لود تبنل چیست؟

برای افزایش رتبه سایت خود در گوگل، باید وجوه مختلف و رقابتی سایت خود را نسبت به سایت‌های رقیب اضافه شوند و یکی از اساسی ترین این وجوه تمایز، کیفیت عملکرد سایت شما می‌باشد. تا چند سال پیش رقابت در زمینه سئو بسیار راحت تر بود؛ چرا که بسیاری از کسب و کارها با سئو و استانداردهای آن برای پیاده‌سازی در سایت خود اطلاعی نداشتند و بیشتر آن‌ها از کیفیت محتوا و عملکرد کمی برخوردار بودند. در سال‌های اخیر با حمله کسب و کارهای مختلف به راه های دیجیتال مارکتینگ از جمله سئو سایت، رقابت در این حوزه بسیار افزایش یافته و گوگل و سایر موتورهای جستجو نیز قوانین سختگیرانه ‌تری را برای رتبه ‌بندی سایت‌ها در نتایج خود در نظر گرفته اند.

این قوانین بیشتر در راستای بهبود کیفیت محتوا و عملکرد سایت ‌ها در جوابدهی به نیازهای کاربران خود پایه گذاری شده‌اند و در حقیقت بیشتر متمایل به تکنیک ‌های سئو کلاه سفید می ‌باشند. گوگل در سال ۲۰۱۹ سرعت سایت را به عنوان یکی از شش فاکتور اصلی مهم در رتبه‌ بندی سایت‌ها در نتایج خود مطرح کرد و این موضوع عملا نیز به اثبات رسیده است. با به روزرسانی قوانین گوگل در ماه‌ های آخر، سایت‌هایی که از سرعت لود خوبی به نسبت رقبای برخوردار نبودند جریمه شده و با افت رتبه مواجه شده اند.

 • فعال کردن نقشه در وبسایت

پس از آنکه همه مرحله های گفته شده را برای سئو عکس انجام دادید، باید سری به فعال سازی نقشه سایت تصاویر بزنید. در واقع سایت نقشه تصاویر به گوگل کمک می کند تا تصاویر سایت را زودتر و به شیوه بهتری ایندکس کند. شما میتوانید نقشه سایت برای تصاویر را به دو صورت دستی و با استفاده از پلاگین انجام دهید.

دانلود افزونه: Simple Image XML Sitemap

سئو تصاویر

استفاده از افزونه سئو تصاویر

امروزه بیشتر وب سایت های سطح وب به کمک وردپرس طراحی شده اند. وردپرس این دسترسی را به اسانی فراهم کرده تا به کمک افزونه های حرفه ای، یک سایت را سئو کنید یا هر نوع دسترسی را به سایت اضافه کنید. یکی از راه های سئوی تصاویر در وردپرس، استفاده از افزونه سئو عکس است.

افزونه Seo Friendly Images :

پلاگین Seo Friendly Images یک افزونه سئو عکس وردپرس است که تگ‌های Alt و Title را به‌صورت اتومات روی تصاویر مطالب و برگه ‌های سایت وردپرسی شما قرار می‌دهد تا سئوی سایت شما افزایش پیدا کند و تصاویر سایت شما در سطر نتایج گوگل قرار بگیرند و درنتیجه ورودی بیشتری از گوگل بدست آورد.

درحقیقت تصاویر یک تأثیر بسیار زیاد روی مخاطب دارد و مخاطب با تصاویر بهتر ارتباط برقرار می‌کند. آن‌ها می‌تونند مفاهیم زیادی را به کاربر انتقال دهند. پلاگین‌های بیشماری وجود دارند که به شما در وب‌سایت و برای بهینه‌سازی قسمت‌های مختلف کمک می‌کنند. اما این پلاگین کار شما را درزمینه تگ‌های Alt و Title آسان می‌کند.

می‌‌‌‌‌توان گفت این افزونه تا حدودی سایت شما را از نظر W3C/xHTML ولید می‌‌‌‌‌کند.

دانلود افزونه: Seo Friendly Images

افزونه کاهش حجم تصاویر ورد پرس WP Smush

هنگامی که که کاربر در انتظار است تا صفحه‌ای برای او باز شود تصاویر در مدت ‌زمانی که طول می‌کشد تا صفحه لود شود تاثیر دارد. یعنی اینکه شما باید این تصاویر و یا حجم آن‌ها را بهینه کنید تا این مدت به حداقل برسد. اگر شما این کار را انجام ندهید و در مطالب خود از عکس های بدون بهینه‌سازی آن‌ها استفاده کنید. سرعت سایت شما کم شده و درنتیجه صفحات دیرتر لود می‌شود.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس بازهم یک راه‌حل آسان برای حل این مشکل برای شما دارد و آن هم استفاده از یک پلاگین است. WP Smush افزونه‌ای برای بهینه‌سازی تصاویر و کم‌ حجم کردن تصاویر می‌باشد بدون آنکه کیفیت عکس کاهش یابد. یعنی شما دسترسی دارید که بدون اینکه به کیفیت تصویر آسیب بزنید از حجم آن کم کرده و آن را بهینه کنید.

Smush به معنای بهینه‌سازی تصاویر است که یاهو یک سرویس اختصاصی برای این مورد ایجاد کرده که در پست‌های آینده به آن اشاره خواهد شد. شما با این افزونه دسترسی این را دارید که تا حدودی اندازه تصاویر سایت خود را کم کنید.

افزونه WP Smush بسیار قدرتمند است و علت اینکه جلوی افت کیفیت شود  از استقبال بالایی برخوردار است. این پلاگین از همه فرمت‌های JPEG، PNG و GIF برای تصاویر شما پشتیبانی می‌کند. خب اکنون شما می‌توانید این افزونه را از مسیر اضافه کردن افزونه‌ها دریافت و سپس در سایت وردپرسی خود فعال کنید.

دانلود افزونه: WP Smush

افزونه تاخیر در بارگذاری تصاویر lazyload

افزونه‌های مرورگر Lazy Load با به تأخیر انداختن بارگذاری تصاویر غیرقابل مشاهده، کاهش زمان بارگذاری صفحه را فراهم کرده و تجربه کاربری کلی را بهبود می‌بخشند؛ بنابراین، این افزونه‌ها ابزار ضروری برای توسعه‌دهندگان وب و کاربران نهایی هستند.

این افزونه مرورگر Lazy Load به عنوان یک راه‌حل قدرتمند در راستای بهبود عملکرد وب ظاهر می‌شود. با به تأخیر انداختن بارگذاری تصاویر غیرقابل مشاهده، این افزونه‌ها به کاهش زمان بارگذاری صفحه، حفاظت از پهنای باند و بهبود تجربه کاربری کمک می‌کنند. زیرا وب‌سایت‌ها به عنوان رابط اصلی برای تعامل کسب‌وکارها و افراد شکل می‌گیرند، یکپارچگی افزونه‌های Lazy Load یک گام شایسته به سوی ایجاد محیط آنلاین بهینه و کاربرپسند است.

دانلود افزونه: lazyload

سئو کردن تصویر در وردپرس

افزونه w3-total-cache

افزونه W3 Total Cache به عنوان یک ستون اصلی در زمینه بهینه‌سازی وبسایت‌ها ایستاده، از تکنیک‌های پیشرفته کش‌گذاری و بهینه‌سازی عملکرد بهره می‌برد و این افزونه به عنوان یک راه‌حل لازم برای توسعه‌دهندگان و مدیران وب برای افزایش سرعت، واکنش‌پذیری و تجربه کاربری کلان وبسایت‌هایشان، شناخته می‌شود.

پلاگین W3 Total Cache به عنوان بهینه‌سازی عملکرد وبسایت‌ها و تصاویر آن ها ظاهر می‌شود. استراتژی‌های قوی کش‌گذاری، قابلیت‌های کوچک‌سازی، ادغام با CDN و پیکربندی ساده برای کاربران، این افزونه را به عنوان یک ابزار ضروری برای کسانی که به دنبال افزایش سرعت واکنش‌پذیری و کارایی وبسایت‌های خود هستند، تعیین هویت می‌دهد. در حالی که منظر دیجیتال به ارتقاء ادامه دارد، یکپارچگی با افزونه W3 Total Cache به عنوان یک انتخاب نه تنها یک گزینه بلکه یک ضرورت است برای کسانی که به دنبال ارائه تجربه استثنایی آنلاین برای مخاطبان خود هستند.

دانلود افزونه: w3-total-cache

سخن پایانی:

در پایان، سئو سایت بدون توجه به اهمیت بهینه‌سازی تصاویر برای SEO ناقص است. ادغام استراتژیک تصاویر بهینه‌سازی‌شده به رتبه‌بندی موتورهای جستجو، بهبود تجربه کاربری و افزایش رتبه سایت را تسهیل می بخشد. در حالی که در دنیای پویای محتوا دیجیتال پیش می‌رویم، فهم و اجرای روش‌های موثر بهینه‌سازی تصاویر به تنهایی یک انتخاب نیست؛ بلکه یک ضرورت برای کسانی است که به هدف رقابت در فضای دیجیتال هدایت می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *