هشتگ چیست؟

پیش از هر چیز باید اهمیت هشتگ را بدانید و مطابق با اصول خاصی از آن استفاده کنید. هشتگ ها انواع گوناگونی دارند و هر کدام برای کاربردهای مشخصی استفاده می ‌شوند. از آنجایی که ایجاد مشارکت و تعامل در شبکه های اجتماعی یک  اصل مهم است، استفاده از هشتگ ها جایگاه ویژه ای دارد. اما ممکن است شما تعریف کاملی از هشتگ نداشته باشید و با خود بگویید هشتگ چیست؟ و برای استفاده از آن چه استراتژی هایی لازم است؟ برای اینکه بطور کلی با ماهیت هشتگ ها و ساز و کار آن ها آشنا شوید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

کاربردهای هشتگ چیست؟

هشتگ یکی از تگ های ابرداده و یک نماد پیشوندی است که با استفاده هوشمندانه و موثر از هشتگ ها می توانید همیشه در دسترس باشید. علامت # (نامبر ساین) ابتدا متعلق به حوزه فناوری اطلاعات بود ولی در دوره های مختلف معانی و کاربردهای متفاوتی پیدا کرد.

به عنوان مثال برایان کرنیگان و دنیس ریچی هشتگ را (#) در زبان برنامه نویسی C بکار بردند و با استفاده از آن کلیدواژه های خود را مشخص کردند. بعدها هشتگ  رسما وارد شبکه IRC شد و تمام کانال ها و موضوعات آن با علامت هشتگ شناسایی می شد.

سپس کریس مسینا که یک برنامه نویس در زمینه نرم افزارهای متن باز بود به این نتیجه رسید که از هشتگ در شبکه اجتماعی توییتر استفاده نماید تا با استفاده از آن موضوعات مختلف را علامت گذاری کند.

در ابتدای امر توییتر از هشتگ به صورت تخصصی استفاده می کرد ولی رفته رفته هشتگ در همه شبکه های اجتماعی وارد شد و استفاده از آن مورد توجه قرار گرفت.

هشتگ چیست؟
هشتگ چیست؟

انواع هشتگ چیست؟

هشتگ در حقیقت برچسبی است که برای دسته بندی و به اشتراک گذاری پست ها و نظرات درباره موضوعی خاص بکار می رود. هشتگ ابزاری است که به منظور علامت‌ گذاری یک کلمه یا عبارت بکار می رود تا پیام های مرتبط یا مشخص با موضوع هشتگ گذاری شده شناسایی و در نتایج جستجو بازگردانده شوند. به طور کلی هشتگ ها سه دسته می باشند که عبارتند از:

هشتگ برند : این نوع هشتگ روی تمام پست‌های شما ثبت می‌شود و مختص برند شخصی یا کسب و کار شماست.

هشتگ کمپین : در مدت‌های کوتاه و مشخص، به خاطر یک مسابقه یا رویداد طراحی و استفاده می‌شوند. گاهی اوقات به این نوع هشتگ، هشتگِ پروژه نیز می‌گویند. چون کاربرد آن در زمان مشخصی شروع می‌شود و پس از مهلت معینی هم به پایان می‌رسد.

هشتگ توضیح : این نوع هشتگ ها که همه با آن ها آشنایی دارند با هدف طبقه‌بندی موضوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اهداف استفاده از هشتگ چیست؟

  • هنگامی که بازدید کننده ای هشتگی را در زیر پست شما می بیند متوجه می شود که انگیزه‌ای شما از گذاشتن این پست چه بوده است و پست شما حاوی چه پیامی است. گاهی می توان با هشتگ گذاری مفاهیم مختلفی را به مخاطب القا نمود. به عنوان مثال گذاشتن هشتگ (#خاطرات) در زیر عکس یک رستوران، به معنای مرور خاطرات است ولی گذاشتن هشتگ (#امتحان‌ــ‌ـ‌‌ ‌کنید) در زیر همان عکس معنای متفاوتی را می رساند.
  • با استفاده از هشتگ،‌ می توانید به اینستاگرام کمک کنید تا محتواهای پست شده شما را به صورت دسته بندی شده و متناسب با خواست شما تشخیص دهد. در قسمت(Explorer) اینستاگرام می توانید پست خود را به کسانی که هشتگ مورد نظر شما را جستجو می‌کنند پیشنهاد کنید تا آن ها به راحتی پست شما را ببینند.

خوب است بدانید که در استفاده از هشتگ ها لزوما نباید هشتگ شما بیش از حد عمومی باشد، چرا که ممکن است کاربران زیادی آن هشتگ را فالو کرده باشند و شما بدین ترتیب بیشتر و بهتر دیده شوید.

  • نباید از هشتگ ها به شکل زیاد و افراطی استفاده کنید، چون برایتان سه مشکل به وجود می آورند که به شرح زیر هستند:
  1. استفاده زیاد از هشتگ ها حس بدی به کاربران می دهد و خواندن متن را دشوار می‌کند.
  2. نکته دیگر در استفاده افراطی از هشتگ ها این حس را منتقل می کند که شما به شکل تهاجمی سعی در تبلیغ و توسعه پیج خود دارید. شاید یک صفحه‌ی تبلیغاتی از این شیوه استفاده نماید ولی انجام این روش برای برند یک فرد یا سازمان مطلوب نمی باشد.
  3. استفاده بیش از حد از هشتگ ممکن است باعث شود که پست‌های شما توسط اینستاگرام اسپم شوند.
کاربرد هشتگ در شبکه های اجتماعی
کاربرد هشتگ در شبکه های اجتماعی

ربودن هشتگ چیست؟

یکی از مشکلات جدی برای فعالان شبکه های اجتماعی هشتگ ربایی یا Hashtag Hijacking   می باشد. گاهی اوقات برخی از افراد با استفاده هشتگ دیگران سعی در جلب مخاطبان آن‌ها دارند که این کار هشتگ ربایی محسوب می‌شود.

استراتژی در بکار بردن هشتگ چیست؟

  • نباید از هر کلمه‌ای به عنوان هشتگ استفاده کنید. اگر این حس را به بازدیدکنندگان بدهید که شما به هر وسیله‌ای می خواهید باعث رشد و ترقی پیجتان شوید و با جستجوی هشتگ ها به پستی توسط شما برسند که ارتباطی با موضوع پست شما ندارد، احتمال فالو کردن اکانت‌تان کاهش می یابد.
  • باید سعی کنید تعداد مشخصی از هشتگ‌ها را به صورت یک دسته‌بندی مناسب برای خود بکار ببرید. بدین ترتیب محتوای شما بیشتر و بهتر مورد توجه قرار می گیرد و صفحه‌ی شما هویت خاص خود را پیدا می کند.
  • بهتر است قبل از انتخاب هشتگ‌ها، آن ها را در اینستاگرام جستجو کنید. ببینید که چه کسانی قبلاً از هشتگ‌های مورد نظر شما استفاده کرده‌اند. حتی بررسی کنید که چه تعداد عکس با آن هشتگ ها تگ شده اند.

تماس با کارشناسان دیجیتال مارکتینگ یلدا

دیجیتال مارکتینگ یلدا همراه همیشگی شماست تا کسب و کار خود را رونق دهید و تا رسیدن به رویاهایتان آسوده خاطر گام بردارید رسالت ما افزایش سود و ارتقای اعتبار شما است بنابراین قبل از هر اقدامی ابتدا با کارشناسان ما به صورت رایگان مشاوره کنید.

امتیاز به مطلب

درباره ی دیجیتال مارکتینگ یلدا

دیجیتال مارکتینگ یلدا ارائه دهنده خدمات طراحی سایت و سئو، با بیش از 14 سال سابقه همراه شماست تا رونق بخش کسب و کار شما باشد.

همچنین ببینید

مدیریت شبکه های اجتماعی در اصفهان

مدیریت شبکه های اجتماعی در اصفهان

فهرست مطالب1 بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی2 مدیریت شبکه های اجتماعی در اصفهان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 5 =