اخبار و مقالات / دیجیتال مارکتینگ / بازاریابی اینترنتی در ایران

بازاریابی اینترنتی در ایران

بازاریابی اینترنتی بر رشد اقتصادی تاثیر فراوانی دارد و همچنین سطح درآمد شرکت‌ها و مؤسسات را بالا می برد، بنابراین همیشه به عنوان یک مسئله مهم تلقی می شود. از طرفی همانطور که می دانید اینترنت در جنبه‌های مختلف زندگی بشر نفوذ گسترده ای دارد و همه جهان تحت تاثیر آن هستند. بنابراین بازاریابی اینترنتی در ایران جایگاه ویژه ای پیدا کرده و بسیار حائز اهمیت است.

بازاریابی دیگر مانند گذشته به شیوه‌های سنتی انجام نمی‌شود بلکه روش‌های مدرن آن همچون بازاریابی اینترنتی روی کار آمده است. در ایران بازاریابی اینترنتی با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند. مشکلات بازاریابی اینترنتی در ایران به شرح زیر است:

  • عده ی زیادی از افراد جامعه فاقد آگاهی و دانش کافی در زمینه استفاده از کامپیوتر و گوشی‌های هوشمند هستند
  • اینترنت سرعت بسیار پایینی دارد و بحث فیلترینگ وجود دارد
  • سطح علمی مدیران و صاحبان کسب و کار در مورد بازاریابی اینترنتی پایین است
  • بازاریابی اینترنتی هزینه بر است بنابراین همه مشاغل از ان استقبال نمی کنند
  • بازاریابی اینترنتی با استراتژی ها و شیوه‌های غلط انجام می شود
  • عده ای هنوز بر روی فضای سنتی تعصب دارند و از شیوه های جدید تبعیت نمی کنند

تولیدکننده برای معرفی محصول و خدماتش به بازار نیاز ویژه ای به بازاریابی دارد. از طرفی مصرف‌کنندگان همواره می خواهند از تولیدات جدید مطلع باشند و امکان  قیاس با سایر محصولات مشابه را داشته باشند.

بر اساس مطالبی که گفته شد می توان نتیجه گرفت که بازاریابی اینترنتی هم برای مصرف کننده و هم برای تولید کننده مفید است. دیدگاه درست و منطقی به مبحث بازاریابی اینترنتی محدودیت‌های زمانی و مکانی معرفی و ارائه‌ی یک محصول را از بین می برد و منجر به سود بیشتر برای تولیدکننده و انتخاب‌های بیشتر برای مصرف‌کننده می شود.

بازاریابی اینترنتی در ایران چگونه است؟

به طور مختصر می‌توان گفت بازاریابی اینترنتی به معنی گسترده کردن محصولات و خدمات شما در بین مردم در مقیاس بالا و با هزینه مناسب است. روند کار این روش به این صورت است که تعداد زیادی از مخاطبان با دیدن تبلیغ یک شرکت یا موسسه جذب آن می‌شوند و این نوع از بازاریابی باعث جهانی کردن تجارت تولید کننده، کاهش نیروی انسانی و زمان، افزایش فروش و درآمد برای تولید کننده می باشد. همچنین قدرت مقایسه میان محصولات به دلیل حذف واسطه‌ها منجر به کاهش قیمت خرید برای مصرف‌کنندگان است.

بازرایابی اینترنتی در ایران
بازرایابی اینترنتی در ایران

مزایای بازاریابی اینترنتی در ایران

یکی از مزیت های مهم بازاریابی اینترنتی این است که استفاده از اینترنت مرزهای میان تولیدکنندگان ومصرف‌کنندگان را بر می دارد و با این روش معرفی یک محصول دیگر در قالب یک بنر معمولی در خیابان، محدود به مکان و زمان نیست و می تواند در طیف گسترده‌ای انتشار یابد. تبلیغات اینترنتی سبب می شود که در طول شبانه روز و ۲۴ ساعته در کل جهان‌دیده و شناخته شوید.

مصرف‌کننده با دیدن تبلیغ یک محصول و جستجوی اطلاعات آن در محیط وب، به مقایسه آن با سایر موارد مشابه می‌پردازد و همه جوانب از قبیل کیفیت، قیمت و خدمات پس از فروش را مورد بررسی قرار می دهد و سپس انتخاب می‌کند. این امر باعث کمتر شدن میزان خطا در زمان خرید می‌شود.

توجه به موارد گفته ‌شده باعث کیفیت بیشتر و ارائه خدمات بهتر و مناسب تر از سوی صاحبان کسب و کار و تولیدکنندگان می‌گردد. به دلیل اینکه تولید کنندگان مرتبا مورد مقایسه با رقبای خود قرارمی گیرند ، همواره سعی می کنند که سطح کیفیت تولیدات و خدمات خود را افزایش دهند. همچنین برخی از تولید کنندگان با دادن مزایای ویژه خریداران، سعی بر جلب رضایت هر چه بیشتر آنان دارند.

بازاریابی اینترنتی باعث شده که برخلاف شیوه‌های قدیمی تبلیغاتی که مشتری در زمان خرید صرفاً با نظر فروشنده و با در نظر گرفتن نظرات مثبت و منفی او انتخاب می کرد، حال بتواند با توجه به تجربه خریداران پیشین یک محصول و نظرات و ثبت امتیازهای آن ها اطلاعات کسب کند. در واقع مشتریان جدید می‌توانند از نظرات سایرین مطلع گردند و با تحلیل ویژگی‌های مثبت و منفی محصول مورد نظر از درصد رضایت مندی مشتریان دیگر نیز آگاه شوند.

موجود بودن این حجم از اطلاعات مفید بر روی اینترنت، شفافیت قیمت و کیفیت خرید را به خوبی فراهم می‌نماید. در شیوه‌های سنتی فروش قیمت یک محصول ممکن بود از مکانی تا مکان بنا به هر دلیلی از قبیل مالیات، انبارداری و غیره تفاوت داشته باشد که این اختلاف قیمت از جانب مشتری باید پرداخت می‌شد؛ اما ثبت قیمت واقعی یک محصول در سایت فروشگاهی متعلق به شرکت‌ها از این دست سو استفاده‌های می کاهد و موجبات اعتماد و رضایت مندی بیشتر مشتریان را فراهم می‌آورد.

نکته دیگری که علاوه بر همه مزیت‌های مالی مطرح شده به نفع مشتری و ارائه دهنده است این است که بانک‌های اطلاعاتی به ‌واسطه قرارگرفتن اطلاعات تخصصی روی اینترنت گسترده تر می شوند و این نیز یکی دیگر از مزایای استفاده از بازاریابی اینترنتی محسوب می شود.

تماس با کارشناسان دیجیتال مارکتینگ یلدا

دیجیتال مارکتینگ یلدا همراه همیشگی شماست تا کسب و کار خود را رونق دهید و تا رسیدن به رویاهایتان آسوده خاطر گام بردارید رسالت ما افزایش سود و ارتقای اعتبار شما است بنابراین قبل از هر اقدامی ابتدا با کارشناسان ما به صورت رایگان مشاوره کنید.

امتیاز به مطلب

درباره ی دیجیتال مارکتینگ یلدا

دیجیتال مارکتینگ یلدا ارائه دهنده خدمات طراحی سایت و سئو، با بیش از 14 سال سابقه همراه شماست تا رونق بخش کسب و کار شما باشد.

همچنین ببینید

فاکتورهای رتبه دهی موتورهای جستجو به سایت ها

فاکتورهای رتبه دهی موتورهای جستجو به سایت ها

فهرست مطالب1 ۱۳ عامل مهم در رتبه بندی موتور جستجوی گوگل2 ۱- کیفیت محتوا3 ۲- …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =